לימודי יזמות

אם בוערת בך התשוקה לפרוץ אל שוק העסקים עם רעיון חדש וגדול למיזם עסקי, אם יש בך רעיונות עסקיים וטכנולוגיים שהיית חולם או חולמת לממש במציאות, להקים את אותו הסטארט אפ שתמיד חלמת עליו אז לימודי יזמות עסקית אלו הלימודים בשבילך.

אז מה זה בעצם יזמות?

יזמות בהגדרה זה תחום ידע העוסק בהתחלה של חברות, פרויקטים או אירועים.  יזם הוא מי שעוסק בתהליך ההוצאה לפועל וניהול של כל הפעולות הדרושות להקמת עסק חדש או תחום פעילות חדש בעסק קיים. בפני היזם עומדים קשיים ומכשולים רבים. מלבד רעיון מהפכני וחדיש, היזם גם נדרש להבנה בסיסית ולפעמים התמחות בנושאים מגוונים הכלולים בהקמה של עסק חדש. התחומים בהם כדאי שיהיה ליזם ידע בהם הם תחום הכספים, החוק והמשפט, ניהול כוח אדם, שיווק וטכנולוגיה. מאחר ומדובר בספקטרום רחב של התמחויות וידע, רבים הם היזמים והמיזמים שנכשלים ולא מצליחים להתממש. חלק עקב שיווק לקוי, חלק עקב ניתוח נתונים לקוי ועוד. לימודי יזמות זהו ענף שמציע למי שחשקה נפשו להתמחות בתחום מסוים, מגוון של כלים פרקטיים וידע בסיסי הנדרשים לו כדי להצליח במשימה שלו. למשל לימודי יזמות נדל"ן, תחום מאוד מבוקש שרבים מאמינים שהם יכולים להתמקצע בו, חושפים את התלמיד למגוון נושאים שיכולים לסייע להצלחתו. יזם הנדל"ן ילמד איך להעריך נכון שווי של נכס, כיצד להשביח נכסים, את כל הנושא של תמ"א 38, קצת על גיוס אשראי ועל תחום המשכנתאות וכמובן ייחשף גם לתחום הנדל"ן בחו"ל.

מהם סוגי היזמות?

מושג היזמות הוא מושג נרחב וניתן לחלק אותו לארבעה סוגים עיקריים: יזמות עסקית, הכוונה היא כפי שהוסבר מעלה לניהול והוצאה לפעול של עסק חדש. יזמות עסקית יכולה להתרחש במגוון תחומים מיזמות נדל"ן (קניה של נכסים זולים, השבחתם ואז מכירתם במחיר רווח) ועד להזנקה של חברת סטארט אפ. סוג נוסף של יזמות היא יזמות פוליטית. זהו תחום בו היזם מנסה לצבור תקציבים ולהעצים את כוחו המנהלי. זהו תחום שרוב היזמים בו הם פוליטיקאים.  הסוג השלישי הוא יזמות חברתית. בסוג זה של יזמות משתמשים היזמים בכלים דומים מאוד לאלו שביזמות העסקית, אך שהפעם המטרה היא לתת מענה לבעיות חברתיות. סוג היזמות האחרון שנדון בו בקצרה הוא היזמות הסביבתית. בתחום זה מנסה היזם למצוא פתרונות לבעיות הקשורות לסביבה. לרוב יזמות סביבתית נעשית באופן פילנטרופי אך ישנם גם רבים מהזימים הסביבתיים שמזהים את הצורך הסביבתי כהזדמנות עסקית לכל דבר.